Gemi işletmeciliğini, bilgisayar teknolojisi ile birleştirmek amacı ile yapılmış NOZZLE programının, altyapısı ve şekillenmesi 2000’li yılların başında başlamıştır. Program, eskiye oranla daha fazla emek ve zamanı verimli kullanmayı, insan hayatını kolaylaştırmayı, doğrulanmış bilgilere ve verilere en kısa zamanda ulaşabilmeyi ilke edinmiştir.
 
Programın yazılım sürecinde hazırlanan her bir modül uzun süren kullanımlarla denenmiş, elde edilen veriler neticesinde yazılım mantığı ve kullanıcıya uygunluğu gözden geçirilmiştir. Yazılım ekibinin çalışmalarını, mesleğinde tecrübeli ve bilgili kaptan/başmühendislerden oluşan bir ekibin desteğinde ve yönlendirmesinde yapmış olması programımızın önemli bir artısıdır. Tasarımı ve içeriği tamamen bu programı kullanacak olan gemi işletme personeline uygun şekilde hazırlanmıştır.
 
Günümüz rekabet ortamında işletmelerin müşterilerinden gelen talepleri hızlı ve doğru bir şekilde karşılayabilmeleri, bilgi teknolojilerini kullanabilme kabiliyetleri ile ilişkilidir. Nozzle, gemi işletmelerinin bu kabiliyetlerini artırmak ve rekabette öne geçmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.